[nkthemeswitch mode=screenshot]

Wyciąg na Kopę

IMG_8881

 

 

 

Wyciąg na Kopę to propozycja dla wszystkich tych, którzy wybierają się na Śnieżkę, ale nie chcą całej trasy pokonywać na pieszo. Kolej linowa Zbyszko podwozi na wysokość 1325 m n.p.m i dalej piesza wędrówką czarnym szlakiem na górę.  Czas wjazdu około 30 minut i 2 godziny wędrówki na szczyt.

 

Sama Kolej ma przebogatą i interesującą historię. Sama projekt był dziełem Zbigniewa Schneigerta absolwenta Politechniki Lwowskiej i powstał jeszcze przed II wojną światową.  W 1959 roku ruszyła budowa Kolei a jej kierownikiem został Zbigniew Pawłowski były kierowca Józefa Cyrankiewicza, kierownik samotni i ratownik GOPR. Linę na plecach wnosiło stu dwudziestu żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. Sam projekt zawierał błędy. Inżynier nie przewidziała regulacji i zaplanował położenie liny na podporach, co po uruchomieniu kolei powodował spadanie liny ze słupów. Budowa pochłonęła 12 milionów złotych, a sam wyciąg został otwarty 1960 roku i od razu stał się dużą atrakcją turystyczną Karpacza i Karkonoszy. I co ciekawe do momentu modernizacji w 2017/2018 roku był on najdłuższym wyciągiem Krzesełkowym na świecie.

 

 

Kolej w starej odsłonie ostatni raz przewiozła turystów na koniec 217 roku. Rozpoczęła się jej modernizacji, która została zakończona w kwietniu 2018roku.  Stare krzesełka zastąpiły czteroosobowe kanapy. Obecnie koleje jest również przystosowana do osób niepełnosprawnych, gdyż oprócz kanap ma dwie zamykane gondole. Cała trasa ma długość 2278 m, a stacja początkowa znajduje się na wysokości 795 m. Co ważne dla turystów wybierających się do Karkonoskiego Parku Narodowego kupując bilet na kolej jest się zwolnionym z obowiązku zakupu wejściówki do Parku.  Ponieważ w cenie biletu jest zawarta opłata za wstęp do Parku.

 

 

Warto również wjechać na Kopę dla samych widoków, gdyż z góry rozpościera się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i sam Karpacz.

 

Miejsca Kolej Linowa

ul. Turystyczna 4

tel. +48 075 76 19 284

www.kopa.com.pl

 

Godziny otwarcia: codziennie od 09:00-16:00 lub 18:00 (w zależności od sezonu) z wyjątkiem dni ze złą pogodą wówczas warto sprawdzić na stronie aktualizacje.
Ceny biletów: wjazd + zjazd 45 zł/ ulgowy 35 zł,  wjazd 40 zł/ulgowy 30 zł,  zjazd 20 zł/ulgowy 20 zł.

 

 

 

Komentowanie wyłączone.