Do zobaczenia w okolicy: Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim blisko czeskiej i niemieckiej granicy oraz Karkonoszy. Miejsce to może być początkową bazą do zwiedzania Gór Izerskich, są to łagodne niewysokie wzniesienia dobre dla początkujących miłośników wędrówek górskich. Turystów przyciąga wiele atrakcji, między innymi najwyższa w całym kraju wieża widokowa.

Wieża widokowa Sky Walk

Konstrukcja wieży jest uzupełniona o różne atrakcyjne elementy, które można obserwować w trakcie spaceru kładką, jej długość wynosi 850 metrów. Na samym szczycie znajduje się szklana platforma i siatka w kształcie kropli służąca do odpoczynku. Wieża ma wysokość 62 metrów, jest położona na wzniesieniu, można obserwować z niej widoki na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską i pobliskie miejscowości. Część trasy na szczyt można pokonać po drabince linowej. Na dół można wrócić tą samą trasą albo zjechać 150-metrową zjeżdżalnią w ciągu kilku sekund.

Ośrodek Sky & Sun i kolej gondolowa 

Sky & Sun to nowoczesny ośrodek narciarski, na szczyt Stogu Izerskiego można wjechać kolejką gondolową, która jest czynna przez cały rok. Kolejka linowa ma 71 ośmioosobowych wagonów. Główna stacja znajduje się na Stogu Izerskim na wysokości 1060 m, z którego można podziwiać okoliczne krajobrazy.

Dom Zdrojowy

Bardzo ciekawym obiektem architektonicznym jest Dom Zdrojowy wybudowany w 1899 roku. Składa się z dwóch budynków połączonych najdłuższą na Dolnym Śląsku halą spacerową, wynosi ona około 80 metrów. W Domu Zdrojowym znajdują się miejsca noclegowe oraz kompleks bazy zabiegowej, w skład którego wchodzi między innymi pijalnia wody mineralnej, basen, kawiarnia i sklep z naturalnymi kosmetykami. W piwnicach obiektu znajduje się Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego.

Wolisz morze? Sprawdź nasz przewodnik: wakacje nad morzem

Łazienki Leopolda

Łazienki Leopolda powstały na początku XIX wieku, ale na początku XX wieku strawił je pożar, obecny budynek pochodzi 1939 roku. Można korzystać w nich z kąpieli w kotle parowym oraz kąpieli w ekstraktach świerkowych, proces kuracji i zabiegi odbywają się zgodnie z wieloletnią tradycją obiektu.

Pijalnia wody Radoczynnej

Pijalnia została wybudowana w 1934 roku. Picie wody bogatej w radon pobudza mikrokrążenie, działa przeciwbólowo i wzmacnia odporność. Woda stosowana jest również do inhalacji i kąpieli.

Kopalnia Stanisław

Jest to najwyżej położona w Europie kopalnia odkrywkowa, proces eksploatacji złóż rozpoczął się w XIII wieku. Obecnie jest otwarta wyłącznie dla turystów, wydobywano w niej złoża kwarcu. Znajduje się 1050 m n.p.m., jest bardzo dobrym punktem obserwacyjnym całej okolicy świeradowskiej i Gór Izerskich.

Zobacz również: noclegi w Szklarskiej Porębie