[nkthemeswitch mode=screenshot]

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

muzeum sportu i turystyki

 

Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od wizyty w Muzeum Sportu i Turystyki, aby choć pokrótce zapoznać się z jego historią i z większą świadomością odwiedzać kolejne atrakcje.

 

Muzeum powstało w 1974 roku i mieści się w zabytkowym budynku przysłupowym. Jego zbiory są bardzo bogate i obejmują całe Sudety Zachodnie. Ekspozycja stała składa się z trzech działów.

 

GENEZA I ROZWÓJ TURYSTYKI

Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy prezentują najważniejsze wydarzenia i przejawy działalności gospodarczej związane z penetracją Karkonoszy oraz późniejszym rozwojem turystyki. Przedstawiono działalność m.in. Walonów, górników, pasterzy i laborantów. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Ryciny i oryginalne eksponaty prezentują tradycje dawnej turystyki karkonoskiej, m.in. lektyki i sanie rogate.

 

Z DZIEJÓW SPORTÓW ZIMOWYCH

Karkonosze są górami, gdzie najwcześniej w Europie zaczęto uprawiać sporty zimowe. Rozwinęły się tu m.in. saneczkarstwo i narciarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz był centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy. Osobny dział poświęcony jest Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu.

 

OCHRONA PRZYRODY

Różnorodne eksponaty i barwne fotogramy w sali wystawowej przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentując wybrane – najpiękniejsze okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiąc o geologii i klimacie regionu, dział ten przypomina o potrzebie ochrony (zachowania i rozwoju) dla siebie i innych tego pięknego zakątka naszego kraju. Wielką osobliwością działu jest dwugłowe ciele.

Obok wystawy stałej w sali na piętrze prezentowane są ekspozycje czasowe.

 

MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI W KARPACZU
ul. M. Kopernika 2, 58-540 Karpacz
tel. 75 76 19 652
e-mail: muzeumsportu@dolnyslask.pl
www.muzeumsportu.org

 

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela w godzinach 9.00 – 17.00 (poniedziałki – nieczynne)
Ceny biletów: normalny – 8 zł , ulgowy – 6 zł.

 

Źródło:  www.karpacz.pl

Komentowanie wyłączone.