[nkthemeswitch mode=screenshot]

Świątynia Wang

Świątynia Wang Karpacz

 

Kościół Górski Naszego Zbawiciela popularnie zwany Świątynią Wang to punkt obowiązkowy na mapie turystycznej Karpacza. Obecnie jest on siedzibą parafii ewangelickiej w Karpaczu.

 

W Karkonosze trafił  w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa z dalekiej Norwegii. Został stamtąd przeniesiony przez Fryderyka Wilhelma IV, który zakupił go po namowach hrabiny von Reden rezydującej ówcześnie w Bukowcu i podarował go gminie Bruckenberg.

 

 

Obiekt ten jest bardzo ciekawy pod względem konstrukcyjnym zbudowany został z nasączonej żywicą sosny norweskiej bez użycia ani jednego gwoździa. Wszelkie łącznia wykonane są w nim za pomocą drewnianych złączy ciesielskich. W samy wnętrzu kościoła możemy również obejrzeć jego oryginalne zdobienia takie jak: głowy Wikingów, Chrystusa czy smoki. W XIX wieku sam kościół został poddany znacznej rozbudowie. Wówczas powstał kamienna wieża z dzwonem, którą możemy podziwiać do dziś dnia. Po wojnie kościół został poddany kolejnym renowacją i konserwacją.

 

 

Poniżej kościoła powstał cmentarz z przepięknym widokiem na panoramę Karkonoszy.  Na tym cmentarzu jest pochowany m.in.: hrabina von Raden właścicielka majątku w Bukowcu, twórca polskiej pantominy Henryk Tomaszewski oraz Tadeusz Różewicz.

 

 

PARAFIA EWANGELICKO – AUGSBURSKA WANG
58-540 Karpacz
ul. Na Śnieżkę 8

www.wang.com.pl

 

Godziny otwarcia:  codziennie od godz. 9.00 do 18.00 – (15.04 – 31.10); od godz. 9.00 do 17.00 – (1.11 – 14.04)

 

Ceny biletów wstępu do wnętrza Kościoła: dorośli  – 8,00 zł; dzieci (od 6 lat) – 5,00zł;  uczniowie, studenci do 26 lat  – 5,00zł; rrenciści, emeryci – 5,00zł

 

Ceny biletów wstępu na plac kościelny:  dorośli i dzieci –1,00 zł

 

Komentowanie wyłączone.