[nkthemeswitch mode=screenshot]

Wakacje w Karpaczu z dziećmi

Wakacje Karpacz z dziećmi

 

Wybierasz się na wakacje z dziećmi i szukasz odpowiedniego miejsca. Pozwól zatem się przekonać, że Karpacz jest dobry wyborem, dlaczego?

 

Muzea i wystawy interaktywne

 

Mamy w mieście kilka na prawdę ciekawych miejsc, którymi Twoje dzieci się zachwycą:

 • Muzeum Zabawek, które oprócz zbiorów przeróżnych misiów i lalek prowadzi również w lato oraz zimę warsztaty dla dzieciaków wszelkie informacje znajdziesz na ich stronie.

 

 • Muzeum Sportu i Turystyki. Jest to jedyne w Karpaczu miejsce, które przybliża jego historię, ale w ciekawy sposób. Jest okazja obejrzeć bobsleje, zabytkowe sanie czy lettyki które przed wojną były głównym środkiem transportu na Śnieżkę.

 

 • Interaktywna Wystawa Klocków Lego, to punkt obowiązkowy na mapie miasta dla miłośników klocków. Można obejrzeć autorskie unikatowe budowle wprawić je w ruch i zobaczyć jak działką. Do tego jest miejsce na poskładanie samodzielnie klocków i wypróbowanie własnych sił w roli konstruktora. Twórcy miejsca latem organizują również wspólne budowanie modeli w miejskim parku.

 

 • Muzeum Klocków. Jeśli komuś byłoby za mało to może odwiedzić drugie muzeum, gdzie króluje również Lego. Ale również można pokazać dzieciakom jak dawniej wyglądały gry wideo i konsole do gier. I nieco cofnąć się w czasie do ery Commodore.

 

 • Papugarnia. To propozycja dla miłośników żywych ptaków, a dokładnie papug. W tym żywym muzeum jest okazja bliżej poobcować z ptakami, nakarmić je a nawet zaprosić aby usiadły nam na ramieniu. Oczywiście jeśli tylko będą miały na to ochotę.

 

 • Park Bajek. Idąc leśnymi ścieżkami odkryć można bajkowe chatki, każda z nich opowiada inną opowieść. Zobaczyć można takie bajki jak: “Królowa Śniegu”, “Calineczka”, “Jaś i Małgosia”, “Talary z gwiazd”, “Żabi król”, “Czerwony kapturek”, Śpiąca królewna”, “Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Roszpunka” i „Pinokio”. Przy każdej z nich dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnie poprzez słuchanie bajki czytanej przez narratora, a także podziwiając ruchowe inscenizacje w chatce. Poza bajecznymi domkami na terenie parku znajduje się duży plac zabaw z nowoczesnymi konstrukcjami.

 

 • Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego . Jest to miejsce gdzie można poznać historię karkonoskich Laborantów (zielarzy) jak również zapoznać się z wielością i różnorodnością gatunków roślin żyjących w Karkonoszach ora dowiedzieć się czegoś więcej na temat Karkonoszy.  Ośrodek organizuje w wakacje warsztaty więc warto śledzić ich działania i skorzystać z oferty szczególnie kierowanej dla dzieci.

 

 • Domek Myśliwski Karkonoskiego Parku Narodowego. Ośrodek umiejscowiony jest w górach najłatwiej do niego trafić niebieskim szlakiem od Świątyni Wang około 1,5 godziny marszu. Można odwiedzić to miejsce wybierając się z dzieciakami do Samotni lub wędrując na Śnieżkę.  Na miejscu można obejrzeć film o Karkonoszach, wziąć udział w zajęciach jeśli zbierze się grupa min. 5 osób.  Pracownicy w ciekawy sposób przybliżają tematykę lawin, tłumaczą co to są właściwe  pięter roślinne i czym jest park narodowy.

 

 

dsc_0042Trasy spacerowe w mieście

 

Trasa zdrowia.Trasa spacerowa w samym centrum miasta, ale poprowadzona leśnymi, zacisznymi ścieżkami z dala od tłumów na deptaku. Start trasy jest między placem zabaw przy ul. Parkowej, a Muzeum Sportu i Turystyki przy ul. Kopernika. Trasa nie jest przejezdna wózkiem więc dzieciaki trzeba postawić na nogach. Idąc tą trasą będzie okazja wejść do groty, zobaczyć stary tor saneczkowy w lesie i wspiąć się na szczy góry o śmiesznej nazwie Pohulanka. Po drodze oczywiście miejsca z przyrządami do ćwiczeń więc i okazja na nieco rywalizacji dzieciaki kontra rodzice.

 

 

Karpatka. Trasa ta też znajduje się w centrum, ale wiedzie przez przyjemne i ciche okolice miasta. Start trasy w parku przy ul Konstytucji 3 Maja przy pomniku Ducha Gór. Jest okazja aby przybliżyć dzieciakom legendę o władcy tych gór, zobaczyć herb Karpacza i poznać zwierzęta, które dawnej zamieszkiwały te góry. Dalej ruszamy do parku i wchodzimy na zaporę na Łomnicy, która broniła i nadal broni miasta przed powodzią. Jest miejsce na pamiątkowe zdjęcie i możliwość wytłumaczenia co to jest właściwie zapora i po co się ją tworzy. Łomnica ma swój początek w Małym Stawie koło Samotni. Dalej trasa wiedzie koroną zapory na drugą stronę, tam trzeba skręcić w prawo, do lasu, w wąską ścieżkę i takim sposobem wejść na czerwony szlak. Dalej już jak wiedzie szlak, dzieciaki z chęcią będą wypatrywać kolejnych jego symboli. On zaprowadzi Was na łąki Karpatki od strony ul. Myśliwskiej i tam w dół do miasta lub od górę do Centrum Medycznego. Po drodze piękne widoki na Karpacz czy skocznie narciarską Orlinek.

 

 

Inne propozycje wycieczek:

 

Zielone Karkonosze 

 

Podziemne Karkonosze

 

Wilcza Poręba

 

 

cropped-DSC_0054.jpgSzlaki górskie

Karkonosze to góry dla każdego. Możemy spokojnie zaplanować wyjście do Karkonoskiego Parku Narodowego z dziećmi, ponieważ część tras nie jest bardzo wymagających, ale za to są szalenie widokowe i różnorodne co sprawi dzieciakom dużo frajdy. Część szlaków jest wybrukowanych, więc można próbować wjechać wózkiem. Lub wypożyczyć w mieście nosidełka dla dzieciaków jeśli są za

małe aby same mogły wędrować.

 

 

Jeśli zdecydujecie się zabrać dzieciaki do Parku aby poczuły klimat górskiej wędrówki jest jedna trasa, którą musicie przejść. A mianowicie trasa od Świątyni Wang niebieskim szlakiem do schroniska górskiego Samotnia położnego nad uroczym Małym Stawem. Dzieci będą miały okazję zobaczyć jak wygląda Park Narodowy i szlaki górskie. W Samotni można coś zjeść i się napić i właściwie można tutaj skończyć wycieczkę i wrócić do miasta. Trasa zajmie około 2 godziny. Lub pójść dalej do Strzechy Akademickiej kolejnego schroniska górskiego i dalej już na Śnieżkę. Ale to propozycja już dla rodzin z większymi dziećmi. Wszystkie szlaki w mieście jak i w Parku Narodowym są świetnie oznakowane, także spokojnie można wędrować bez obawy zagubienia się. Warto zawsze mieć jednak mapę turystyczną co na pewno znacznie ułatwi wędrówkę.

 

 

Wędrówka na Śnieżkę z dzieciakami. I tutaj według mnie do polecenia są dwie opcję niebieskim szlakiem od Świątyni Wang lub częściowo pieszo i częściowo wyciągiem na Kopę. Wówczas wjeżdżamy czteroosobową kanapą na Kopę i stamtąd zostaje 1,5 do 2 godzin wędrówki wybrukowanym szlakiem.  Wyciąg na Kopę po modernizacji ma również gondole, którą można spróbować wwieść na górę wózki dziecięce. Po drodze z wyciągu na szczyt jest Dom Śląski, gdzie jest restauracja, w której można odpocząć.

 

 

Inne atrakcje dla dzieci 

Co jeszcze można znaleźć w mieście co na pewno spodoba się dzieciom:

 • Aquaprki. W Karpaczu mamy dwa Aquaparki jeden w Hotelu Gołębiewskim, który oprócz basenów w budynku ma również basen zewnętrzny. Drugi znajduje się w Hotelu Sandra.

 

 

 • Palce zabaw – w Karpaczu jest kilka placów zabaw. Dwa w samym centrum Karpacza, na Osiedlu Skalnym, przy Hotelu Gołębiewskim na ulicy saneczkowej, przy Centrum Medycznym na ul. Myśliwskiej.

 

 • Kręgielnie. W trzech hotelach w Karpaczu są kręgielnie w Hotelu Gołębiewskim, Hotelu Karolinka, Hotelu Sandra, Hotelu Artus.

 

 • Wycieczko ciuchcie. Mamy takie dwie w Karpaczu jedna niebieska a druga pod szyldem Western City. Jest to ciekawa propozycja dla rodzin z małymi dziećmi, które jeszcze nie potrafią samodzielnie pokonywać dużych tras. Kupuje się bilet na całą trasę, a przystanki są przy najważniejszych atrakcjach Karpacza. możemy wysiąść w dowolnym miejscu, a później wsiąść i jechać dalej.  Ciuchcie maja możliwość przewożenia dziecięcych wózków.

 

 

Rezydencja Karnat

My w naszym ośrodku przygotowaliśmy dla rodzin pokoje rodzinne z łóżkiem małżeńskim i rozkładaną kanapą dwuosobową. Na życzenie gości wypożyczamy nieodpłatnie łóżeczka turystyczne.  W ośrodku mamy ogólnodostępny pokój dzienny, gdzie rodziny mogą spędzać czas.  Tam czekają na nich gry planszowe, puzzle, książki dla starszych, kącik do malowania. Poza tym mamy u siebie bilard piłkarzyki. A dla rodzin jeżdżących na nartach narciarnie zimą i przechowalnie rowerów latem. Kochamy góry sami dużo wędrujemy więc chętnie poradzimy, gdzie iść i jak zaplanować trasę.

 

 

 

 

 

Komentowanie wyłączone.