[nkthemeswitch mode=screenshot]

Wyciąg na Kopę

Wyciąg na Śnieżkę

 

 

 

Wyciąg na Kopę to propozycja dla wszystkich tych, którzy wybierają się na Śnieżkę, ale nie chcą całej trasy pokonywać na pieszo. Kolej linowa Zbyszko podwozi na wysokość 1325 m n.p.m i dalej piesza wędrówką czarnym szlakiem na górę.  Czas wjazdu obecnie około 8 minut i 2 godziny wędrówki na szczyt.

 

Sama Kolej ma przebogatą i interesującą historię. Sama projekt był dziełem Zbigniewa Schneigerta absolwenta Politechniki Lwowskiej i powstał jeszcze przed II wojną światową.  W 1959 roku ruszyła budowa Kolei a jej kierownikiem został Zbigniew Pawłowski były kierowca Józefa Cyrankiewicza, kierownik samotni i ratownik GOPR. Linę na plecach wnosiło stu dwudziestu żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza. Sam projekt zawierał błędy. Inżynier nie przewidziała regulacji i zaplanował położenie liny na podporach, co po uruchomieniu kolei powodował spadanie liny ze słupów. Budowa pochłonęła 12 milionów złotych, a sam wyciąg został otwarty 1960 roku i od razu stał się dużą atrakcją turystyczną Karpacza i Karkonoszy. I co ciekawe do momentu modernizacji w 2017/2018 roku był on najdłuższym wyciągiem Krzesełkowym na świecie.

 

 

Kolej w starej odsłonie ostatni raz przewiozła turystów na koniec 217 roku. Rozpoczęła się jej modernizacji, która została zakończona w kwietniu 2018roku.  Stare krzesełka zastąpiły czteroosobowe kanapy. Obecnie koleje jest również przystosowana do osób niepełnosprawnych, gdyż oprócz kanap ma dwie zamykane gondole. Cała trasa ma długość 2278 m, a stacja początkowa znajduje się na wysokości 795 m. Co ważne dla turystów wybierających się do Karkonoskiego Parku Narodowego kupując bilet na kolej jest się zwolnionym z obowiązku zakupu wejściówki do Parku.  Ponieważ w cenie biletu jest zawarta opłata za wstęp do Parku.

 

 

Warto również wjechać na Kopę dla samych widoków, gdyż z góry rozpościera się piękny widok na Kotlinę Jeleniogórską i sam Karpacz.

 

Miejsca Kolej Linowa

ul. Turystyczna 4

tel. +48 075 76 19 284

www.kopa.com.pl

 

Godziny otwarcia: codziennie od 09:00-16:00 lub 18:00 (w zależności od sezonu) z wyjątkiem dni ze złą pogodą wówczas warto sprawdzić na stronie aktualizacje.
Ceny biletów: wjazd + zjazd 50 zł/ ulgowy 35 zł,  wjazd 45 zł/ulgowy 30 zł,  zjazd 20 zł/ulgowy 20 zł.

 

 

 

Komentowanie wyłączone.